wydarzenia
Dr Joanna Mercik z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach o wpływie algorytmów na sposób opowiadania i interpretowania historii
W piątek, 11 kwietnia 2025 r., gościliśmy na naszym wydziale po raz kolejny dr Joannę Mercik z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, która wygłosiła wykład pt. „Historia pisana algorytmem: etyka, manipulacja, odpowiedzialność”.
Spotkanie zorganizowano w ramach cyklu "Piątek na Historycznym", a poprowadził je dr Wacław Kulczykowski.
Dr Michalina Petelska na festiwalu historycznym Historiske Dage 2025 w Kopenhadze
Na zaproszenie Ambasady RP w Kopenhadze dr Michalina Petelska była gościem Historiske Dage 2025 czyli największego festiwalu historycznego w Danii (29 – 30 marca), gdzie przedstawiła zagadnienie Georg Brandes og det polskie spørgsmål (Georg Brandes a kwestia polska). Rozmowę moderował współpracujący z Ambasadą tłumacz literatury polskiej Rune B. Larsen.
Dr Victoria Whitworth poprowadzi wykład i warsztaty "Living History / Living in History - using the past to tell personal stories"
Dziekan Wydziału Historycznego dr hab. Arkadiusz Janicki, prof. UG, Dziekan Wydziału Filologicznego dr hab. Małgorzata Jarmułowicz, prof. UG oraz Prof. dr Emilia Jamroziak z University of Leeds, która objęła w roku akademickim 2024/25 Katedrę imienną Profesor Marii Janion na Uniwersytecie Gdańskim, zapraszają na wykład i warsztaty pt. Living History / Living in History - using the past to tell personal stories, które poprowadzi Dr Victoria Whitworth.
Promocja publikacji "Echo z grobów. Powrót dzieła Jana Gotfryda Borka"
Zapraszamy do poznania fascynującej postaci Jana Gotfryda Borka – urodzonego w dzisiejszej gdańskiej Oruni pasjonata historii, duchownego i bibliofila. Przez lata gromadził on materiały do swego monumentalnego dzieła Echo z grobów, będącego cennym źródłem wiedzy o przeszłości Pomorza i Gdańska.
Dzięki staraniom badaczy, dzieło Borka zostanie wreszcie udostępnione szerszemu gronu czytelników. To wyjątkowa okazja, by przybliżyć spuściznę autora, który z oddaniem dokumentował dzieje regionu.
Wykład prof. Wojciecha Iwańczaka już w najbliższy "Piątek na Historycznym"
Zapraszamy serdecznie już w najbliższy "Piątek na Historycznym" 25 kwietnia br. o godz. 11.30 na wykład prof. Wojciecha Iwańczaka pt. "Magiczny rok 1497".
Spotkanie poprowadzi dr hab. Anna Paner, em. prof. UG.
Czwarta Noc Planszówek za nami!
Blisko 200 osób - studentek i studentów, absolwentek i absolwentów, doktorantek i doktorantów, pracowniczek i pracowników Wydziału Historycznego, a także osób towarzyszących - wzięło udział w czwartej edycji Nocy Planszówek, zorganizowanej przez Ogólnouczelniane Koło Naukowe Gier Cyfrowych i Analogowych UGranie.
Zapraszamy na kolejny z cyklu "Wokół Memlinga” wykład pt. „Malarstwo książkowe w świecie Hansa Memlinga”
Centrum Badań Memlingowskich UG oraz Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku serdecznie zapraszają 17 kwietnia (czwartek) o godzinie 18.00 na czwarty w 2025 r. wykład w ramach popularno-naukowego cyklu zatytułowanego „Wokół Memlinga”. Wykład pod tytułem „Malarstwo książkowe w świecie Hansa Memlinga” wygłosi dr Katarzyna Płonka-Bałus (Instytut Historii Sztuki Uniwersytet Gdański)
Spotkanie z Piotrem Małeckim – popularyzatorem historii i twórcą kanału „Powojnie”
1 kwietnia br. na Wydziale Historycznym odbyło się spotkanie z Piotrem Małeckim – historykiem, popularyzatorem nauki oraz twórcą kanału YouTube „Powojnie”. Wydarzenie odbyło się w ramach zajęć „Popularyzacja wiedzy historycznej w internecie” prowadzonych na kierunku Historia przez dr. Wacława Kulczykowskiego oraz zajęć „Warsztat naukowy historyka” prowadzonych przez dr. Jana Daniluka dla studentek i studentów Projektowania gier historycznych.
Seminarium archeologiczne wybitnego archeologa prof. dr. Necmi Karula
W dniu 21 marca 2025 r. w Bibliotece Głównej UG odbyło się seminarium archeologiczne poprowadzone przez prof.
Zajęcia studentek i studentów Historii w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku
Podczas ostatnich zajęć, 26 marca, studenci i studentki Historii ze specjalności Współczesne muzeum wraz z dr Michaliną Petelską odwiedzili Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Była to okazja do zdobycia praktycznych informacji o organizowaniu działalności muzeum od kustoszki Anny Ratajczak-Krajki.